Referat af bestyrelsesmøde i Vi Samler Enderne torsdag den 24. oktober 2024 kl. 17.00 på Biblioteket

Deltagere: Jytte, Gitte, Lisbet, Rasmus, Gert. Afbud fra Lars og Susanne.

Britta Andersen deltog i starten af mødet, til en interessant drøftelse af, hvordan foreninger kan finde især nye formænd og kasserere, når de gamle holder op.

1. Valg af referent

Rasmus. Til gengæld tager Gert referat i november.

2. Godkendelse af referat fra 17/9 2024 (Susanne)

Kommentarer til punkt 3: Rasmus er stoppet i Kommunikations- og Medlemsgruppen, men Gitte og Lisbet vil gerne fortsætte i gruppen og evt. dele posten som tovholder.

Kommentarer til referat af generalforsamlingen 2024, punkt 7: Jytte og Lisbet er udpeget og derfor ikke valgt. Både Lars, Gert og Gitte genopstillede og blev valgt. Jytte laver en ny udgave af referatet.

Ellers er alt OK.

3. Arbejdsgrupperne – orientering siden sidst

Den 5. oktober har de fem ”gamle” medlemmer af Kommunikations- og Medlemsgruppen (Rasmus, Jens Ole, Lisbet, Leif, Gitte) dannet Vores Langeland (https://voreslangeland.dk). Det er en selvsupplerende forening, som lige nu er i en opstartsfase. Dens formål er at etablere en gratis vidensbank om ildsjæle og fællesskaber på Langeland samt at opsøge ildsjælene og prøve at få dem til at samarbejde. Der er ingen planer om at afholde foredrag.

Formand og næstformand har flere kritikpunkter til projektet:

– Vidensbanken burde i stedet have været etableret som arbejdsgruppe under landsbyklyngen. I forlængelse heraf burde formanden og næstformanden have været involveret i planlægningen.

– Vores Langeland risikerer at blive en konkurrent til landsbyklyngen og at gøre dennes profil mere uskarp; jo færre aktører, der beskæftiger sig med emner, der minder om hinanden, jo bedre.

– Der har manglet kommunikation om projektet. Det har givet anledning til forvirring om, hvem der bruger Frivilligcenterets lokaler den 1. november.

Rasmus er enig i kritikken af kommmunikationen og lover, at alle medlemmer af landsbyklyngens bestyrelse fremover bliver orienteret om udviklingen i Vores Langeland. Han er uenig i den øvrige kritik og mener, at Vores Langeland som selvstændig aktør har bedre mulighed for at etablere en fungerende vidensbank end landsbyklyngen, som hidtil ikke har løftet opgaven. Den færdige vidensbank skal gavne både landsbyklyngen og andre, der vil bruge den.

Vores Langeland har reserveret to lokaler i Frivilligcenteret den 1. november, og deler gerne pladsen med landsbyklyngen, hvis der er behov.

Der var debat om, hvorvidt Lisbet både kan være aktiv i Vores Langeland, aktiv i Vi Samler Enderne og Frivilligcenterets repræsentant i landsbyklyngen, bl.a. under Lys i Mørket. Lisbet erklærer, at hun fremover kun er passiv støtte for Vores Langeland.

Jytte er i Horsens den 1. november og kan derfor ikke deltage i Lys i Mørket. Lisbet deltager for Vi Samler Enderne. Rasmus og Leif deltager for Vores Langeland. Gitte kan deltage begge steder.

4. Årshjul 2024 (fast punkt)

Udsat til senere.

5. Økonomi (fast punkt)

Elforsyningen har doneret 30.000 kr. til udvikling af kalenderen.

6. Nye kursus til efteråret (Unioo, GDPR, regler for brug af billeder, skilte regler kommunen)

Nina og Jytte har planlagt et kursus i fundraising den 26. november kl. 18.30 i Frivilligcenterets lokale 1.

Jytte har fået fat i en ekspert, som gerne vil holde et foredrag på 1 time om Unioo.

[Flere datoer følger og føjes til referatet senere]

7. Evt.

Jytte deltager i et udvalg, der kommer med forslag til haven i Østergade.

Næste bestyrelsesmøde er på biblioteket tirsdag den 19. november 2024 kl. 17.